Диагностика и лечение на артериални аневризми


Артериалните аневризми представляват ограничено разширяване на диаметъра на артериалната стена с повече от 50% спрямо очаквания размер на артерията според възрастта и телосложението на човек. Аневризмите могат да засегнат артериите в целия организъм, като най-често срещаните са тези на коремната аорта и аневризмите на задколянните артерии.

Как се проявяват артериалните аневризми?
Най-често едно такова заболяване остава скрито, неразпознато, тоест протича безсимптомно и се установява като случайна находка при рутинен преглед. Симптомите при артериална аневризма могат да бъдат най- различни, в това число усещане за пулсираща формация в областта на корема или крайниците, дискомфорт, симптоми на притискане на съседни структури, изразяващи се най-често в болка и оток.

Кои са основните усложнения на артериални аневризми?
– периферната дистална емболизация от аневризмалния сак, което се харектеризира с остра артериална тромбоза на крайник
– тромбоза на аневризмалния сак
– Разкъсване на аневризмата (остро, потенциално животозастрашаващо състояние, характеризиращо се с болка и развитие на картина на хеморагичен шок).

Как се диагностицират артериални аневризми?
При оплаквания, вашият лекар съдов хирург ще приложи еходоплерсонография, която ще диагностицира разширението на артерията, големината й, местоположение и наличието на тромби в сака. Преди да се пристъпи към лечение се извършва компютъртомографска ангиография или ядреномагнитна ангиография. Те позволяват неинвазивно изобразяване на артериите, анатомията и големината на самата аневризма и позволяват да се планира правилно последващият лечебен процес.

Какво е лечението?
Аневризми с малки размери се проследяват посредством еходоплерсонография на 6 месеца и ако се установи наразстване на техния размер се пристъпва към лечение. Съществуват два вида лечение: оперативно лечение, което се състои в прекъсването на аневризмата и заместването и с байпас и ендоваскуларно лечение -съвременен безкръвен метод, посредством който се изолира аневризмалния сак с покрит стент или стенграфт.

Клиниката по съдова и ендоваскуларна хирургия на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ прилага най- модерни методи на лечение за широк спектър съдови заболявания, осигурявайки максимален комфорт за пациентите и техните близки. Лекарите в клиниката извършват най-големите по обем и трудност съвременни съдово-хирургични интервенции. За консултация и преглед при съдов хирург може да запишете час на тел. 02/9159635 или 02/9159627.

Още от "Актуално"

Д-р Димитър Чернев: „Медицината в България не е мъртва, работа има за всички“Д-р Димитър Чернев: „Медицината в България не е мъртва, работа има за всички“

В УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ изключително много държим на младите лекари. Тяхното развитие е бъдещето на лечебното заведение и на медицината в България. Затова решихме да представим част от

Лекарствата за еректилна дисфункция могат да са полезни за сърцетоЛекарствата за еректилна дисфункция могат да са полезни за сърцето

Проучвания показват, че медикаментите за еректилна дисфунцкия могат да са полезни за сърцето. Нещо повече- дори се оказват животоспасяващи в някои случаи. Могат ли тогава да се използват като профилактика

Пациент с голяма аневризма на коремна аорта и запушване на бъбречните артерии получи шанс за живот в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“Пациент с голяма аневризма на коремна аорта и запушване на бъбречните артерии получи шанс за живот в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“

Съдовите хирурзи от „УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ извършиха сложна операция, при която спасиха пациент с аневризма на коремна аорта и 80% запушване на бъбречните артерии. За пациента проблемите започват