Жена с тежка сърдечна малформация роди здраво бебе в УМБАЛ „Чирков“

28-годишна жена с тежка вродена сърдечна малформация роди здраво бебе в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.

На шестия месец от бременността родилката е насочена към кардиологичната болница от център за майчино здраве по повод вроден сърдечен порок. При прегледа д-р Незабравка Чилингирова от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ установява сърдечна недостатъчност, съпроводена със симптоми на задух, умора, сърцебиене, изпотяване. Незабавно се прилага медикаментозна терапия, съобразена с бременността и клиничното състояние на пациентката е стабилизирано.

На 21 февруари 2023 г. бременната постъпва за планирано раждане в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, посредством Цезарово сечение с обща анестезия, за да няма риск за нея и бебето. Междувременно екип от кардиохирурзи, ръководен от проф. Димитър Петков от Клиниката по кардиохирургия има готовност и за сърдечна операция, в случай на усложнение по време на секциото.

Операцията минава безпроблемно и на бял свят се появява малката Симона, която тежи 3,280 кг и е с дължина 50 см. Бебето е преведено веднага към Неонатологичното отделение на СБАЛАГ „Майчин дом“, а майката е екстубирана.

За щастливата развръзка допринасят усилията на мултидисциплинарния екип от специалисти на двете лечебни заведения. Той включва кардиологът д-р Незабравка Чилингирова, анестезиологът д-р Ивац Нацев, кардиохирургът проф. Димитър Петков, акушер-гинеколозите д-р Ибрям Ибрям, д-р Силвия Савова, неонатологът д-р Даниела Горанова, акушерките Жана Лазарова и Мариела Маринска.

Вроденият сърдечен порок на младата жена е от ранно детство. Още на 10 – месечна възраст е оперирана, заради вродена сърдечна малформация Атриовентрикуларен дефект с митрална недостатъчност. След операцията пациентката е била на системно лечение за профилактика на сърдечната недостатъчност, която е спряна през бременността.

УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ има богат опит при бременни с вродени сърдечни малформации. Годишно около 10 жени със сърдечни пороци раждат в лечебното заведение.

Още от "Актуално"

Хипертонията – „тихият убиец“ на съвременното обществоХипертонията – „тихият убиец“ на съвременното общество

Артериалната хипертония е хронично заболяване, при което кръвното налягане в артериите е трайно повишено. Тя засяга огромен брой хора, особено в развитите държави. Това заяви пред News.bg доктор Тихомир Христов,

Прекормерната консумация на енергийни напитките може да провокира пристъп на предсърдно мъжденеПрекормерната консумация на енергийни напитките може да провокира пристъп на предсърдно мъждене

Предсърдното мъждене представлява нарушена сърдечна дейност и често ускорен сърдечен ритъм. Това обаче може да увеличи риска от инсулт, сърдечна недостатъчност и други сърдечни усложнения. Предсърдното мъждене е най-често срещаният

Тази година ще поставяме нова генерация изкуствени сърцаТази година ще поставяме нова генерация изкуствени сърца

През последните 10 години една от основните тенденции в лекуването на сърдечносъдовите заболявания е преминаването към миниинвазивни техники на провеждане на операции, с по-малки разрези в гръдния кош се постигат