Кардиохирурзи от УМБАЛ „Чирков“ спасиха пациент с огромни туморни образувания в сърцето и черния дроб


Кардиохирурзите от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ отстраниха огромни туморни образувания от сърцето и черния дроб на 60-годишен пациент.

Туморът с размери 7 на 9 см. е ангажирал и изпълнил почти изцяло кухината на дясното предсърдие на сърцето и е застрашавал да запуши белодробните артерии и белия дроб.

След постъпването на пациента в лечебното заведение е направен скенер, от който се установяват злокачествените образувания в кухините на сърцето и наличието на две огромни туморни огнища в черния дроб.

Туморът се разпространява и в коремната област като обхваща и запушва прехода на долна празна вена, преминаваща през черния дроб. Размерът на туморното образувание в този участък е с дължина 17 см и широчина 3 см.

Екип на Клиниката по кардиохирургия на УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ под ръководството на проф. Димитър Петков премахва напълно туморите от сърцето и от цялата долна празна вена, намираща се в чернодробния участък.

Пациентът е стабилизиран, в добро общо състояние и вече е изписан от лечебното заведение. Очакват се резултатите от хистологичния анализ, от които ще се установи какво да бъде последващото лечение. Близките на пациента споделят, че никога преди той не е постъпвал в болница.

За кардиохирурзите от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ подобни операции не са рядкост. Преди два месеца лекарите отстраниха 10 см. тумор от сърцето на 40-годишен пациент. Тези образувания могат да бъдат доброкачествени, злокачествени, вследствие на инфекции и вродени състояния.

Средно годишно в УМБАЛ „ Проф. д-р Александър Чирков“ постъпват около 10-12 пациента с подобна диагноза.

Още от "Актуално"

Спасиха 14-годишно момиче с Ходжкинов лимфон от белодробна тромбоемболия в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“Спасиха 14-годишно момиче с Ходжкинов лимфон от белодробна тромбоемболия в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“

Медиците от УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ спасиха 14-годишно момиче с Ходжкинов лимфон от белодробна тромбоемболия. Детето е докарано в лечебното заведение с тежък задух и напълно запушена белодробна артерия.

Георги получи втори шанс за живот в УМБАЛ “ Проф. д-р Александър Чирков”Георги получи втори шанс за живот в УМБАЛ “ Проф. д-р Александър Чирков”

Георги, получи втори шанс за живот в УМБАЛ “Проф. д-р Александър Чирков”. Младият мъж вече месец живее с изкуствено сърце, имплантирано от екипа на проф. д-р Димитър Петков, началник клиника

4 февруари – Световен ден за борба с рака4 февруари – Световен ден за борба с рака

Онкологичните заболявания са втората водеща причина за смъртност в целия ЕС след сърдечносъдовите болести. България е единствената страна в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак, сочат