Изследвания

Компютър-томографска колоноскопия

(Виртуална колоносколия)

КТ колоноскопия е специализирано рентгеново (компютър-томографско) изследване на дебелото черво за диагностика на тумори и преканцерозни образувания (полипи). Преди изследването е нужно и препоръчително почистване на дебелото черво с диета и лаксатив. По време на изследването в ректум (най-крайния отдел на дебелото черво) се поставя върха на малък катетър, през който се въвежда въздух. Въздухът изпълва кухината на червото и позволява оглед на и оценка на чревната стена. Освен дебелото черво по време на КТ изследване ще бъдат изследвани и оценени всички органи в корема и малкия таз, както и структурите на коремната стена.

Показания за провеждане на КТ колоноскопия:

Основна причина за провеждане на КТ колоноскопия е търсене на полипи по стената на дебелото черво. Полипите представляват мекотъканни разраствания по чревната стена, като част от тях могат да се прерастнат в тумори. Целта на профилактиката е ранно откриване на тези полипи,  преди те да се превърнат в карциноми. Препоръчително е профилактичните прегледи за започнат на възраст 50 години, с ново изследване на всеки 5 години. При хора с фамилен риск за колоректален карцином е препоръчително профилактиката да започне по-рано – на 40 години с по-кратки интервали между отделните прегледи.

Подготовка за КТ колоноскопия:

Почистването на дебелото черво преди КТ колоноскопия е подобно на това преди класическата колоноскопия и включва диета и лаксатив. Точна информация ще получите от лекаря, който ще проведе изследването. Важно е да съобщите за придружаващи заболявания на сърце, бъбреци, черен дроб, както и за евентуална бременност.

Как ще протече изследването:

Ще бъдете поканен в кабинета да съблечете Вашите дрехи и да облечете удобна престилка, след което ще легнете на масата на компютърния томограф. След това върха на  малък катетър ще бъде поставен в ректума и през него ще бъде въведен въздух, който ще разгъне стената и ще изглади гънките, което ще позволи оглед и сигурна оценка на стената. След това масата на която лежите ще се придвижи към отвора на скенера. Преди скенирането ще чуете гласова команда, която ще ви помоли да не дишате за кратък период от време (8-10 сек.).

Какво ще почувствате по време на изследването:

Важно е да знаете, че изследването е безболезнено и затова не се налага прилагане на упойка. Възможно е да почувствате изпълване или подуване на корема и леки напъни, както при газове.  След изследването можете да продължите необезпокояван обичайните си дневни задачи и активности. Венозното инжектиране на йодна контрастна материя повишава чувствителността на метода за откриване и характеристика на промените в чревната стена, коремните паренхимни органи и съдови структури.

Кой ще анализира данните от изследването:

Всички образи от скенирането ще бъдат разгледани и обработени със специален софтуер от лекар специалист по образна диагностика,  с допълнителна квалификация в областта на КТ колоноскопия. Резултатите ще бъдат отбелязани в специален документ и дискутирани с Вас или Вашия лекар. Ще получите препоръки за допълнителни или контролни изследвания, ако това е необходимо.

КТ колоноскопия има своите предимства и недостатъци:      

Предимства:

  • Минимално инвазивен тест, с информативни 2D и 3D изображения, разкриващи полипи и тумори по чревната стена, видими толкова ясно, както при класическата колоноскопия.
  • Значително по-нисък риск за перфорация на чревната стена, в сравнение с класическата колоноскопия.
  • КТ колоноскопия е подходящ диагностичен тест за пациенти, които имат по-висок риск от развитие на усложнение при класическа колоноскопия – перфорация, кървене  в чревната стена – дивертукули, приемащи лекарства за разреждане на кръвта, заболявания на белите дробове и сърцето.
  • КТ колоноскопия е нужна в случаите, когато класическата колоносколия не може да изследва  всички сегменти на дебелото черво, поради стеснение или прегъване на червото.
  • КТ може да открие болестни промени в тъканите и органите извън червото – паренхимните органи, лимфните възли и кръвоносните съдове.
  • КТ колоноскопия се понася добре, тя е безболезнена и не е необходима упойка. Следователно много бързо след изследването могат да бъдат продължени обичайните занимания и активности.
  • След изследването тялото не излъчва радиация.
  • Изследването се провежда с ниска доза рентгенови лъчи, съобразени с размерите и плътността на тялото на всеки пациент.

Недостатъци:

  • Те са свързани с използването на рентгенови лъчи (йонизираща радиация) и използването на йодна контрастна материя.
  • Важно е да знаете, че това е диагностична процедура, без възможност за биопсия или отстраняване на полипи.
  • КТ колоноскопия не се препоръчва в случаите на активна болест на Крон или улцеративен колит поради изразени промени в чревната стена и риск от перфорация.

Компютър-томографска коронарография

Компютърната томография на сърце е високоспециализиран метод, който в съчетание с интравенозно прилагане на контрастно вещество “ оцветител“ способства за получаване на  триизмерни , с висока разделителна способност образи на Вашето сърце – на сърдечните кухини,  коронарни артерии,  перикард и медиастинални структури.

Методът дава информация за наличието на  атеросклеротични плаки и оценява наличието на стеснения и запушвания  по коронарните  съдове, които биха могли да доведат до инфаркт

Подготовка за изследването:

  • Не приемайте течности и храна 4 часа преди изследването
  • Въздържайте се от кофеин съдържащи и тонизиращи напитки  (кафе, черен чай, кола и т.н.) от предходния ден.
  • Въздържайте се от тютюнопушене от предходния ден
  • Носете пълната си медицинска документация.
  • Не спирайте приема на предписаните  Ви медикаменти.
  • В случай , че имате висока сърдечна честота , консултирайте се с Вашия кардиолог
  • В случай , че имате анамнеза за алергии, информирайте лекаря.
  • При проблеми в бъбреците е необходимо да представите актуално   лабораторно изследване на креатинин

Компютър-томографско изследване на сърце за оценка на калциеви плаки 

(Калциев скор)

Представлява безболезнен, бърз тест за определяне на количеството и разпространението на калций по съдовете на сърцето. За целта не е необходимо прилагането на контрастно вещество.

Калцият по коронарните артерии е маркер за отлагането на плаки по стените на съдовете т.е. на атеросклероза. Наличието и количеството на  калций по коронарните артерии открит при КТ изследване показва наличие на такива плаки. Отлагането на калций по съдовете става години преди да настъпят сърдечни оплаквания като гръдна болка или недостиг на въздух.

Количеството на калций е не е в пряка зависимост от степента на стеснения на съда, но  е в пряка зависимост от тежестта на коронарната атеросклероза.